#2: Kakšna ekipa ste?
Termin 'ekipa' ali 'tim' velikokrat uporabljamo vsepovprek, da bi opisali katero koli skupino ljudi, ki delajo skupaj. Lahko se nanaša na »vrhunsko ekipo« ali na »vodstveno ekipo« - žal prav v izvršnih ekipah člani velikokrat delujejo bolj kot skupina. Ko govorimo o timih poznamo stalne projektne time, agilne ekipe, virtualne ekipe, …
Ekipe se razlikujejo od skupin, predvsem pa imajo:
✅ Skupni namen, ki zahteva sodelovanje in usklajevanje;
✅ Stopnjo soodvisnosti pri nalogah, ki jih opravljajo;
✅ Medsebojno podporo, ki jo zagotavljajo;
✅ Relativno formalno komunikacijo in socialno strukturo znotraj večjih družbenih struktur;
✅ Stopnjo odgovornosti, ki jo prevzamejo za skupna prizadevanja.
Pa si poglejmo na konkretnem primeru, ko gre za naše zdravje. V zdravstvu pogosto zasledimo izraz 'multidisciplinarni tim'. A če smo pozorni na to, kako člani delujejo, prepogosto ugotovimo, da gre zgolj za skupino strokovnjakov, ki poleg skupnega interesa – skrbi za paciente nima prav veliko skupnega s pravimi timi, saj je med člani bistveno premalo sodelovanja, komunikacije in rednega sestajanja ter pregledovanja uspešnosti, da o medsebojni odgovornosti ne govorimo.
Profesor Michael West je leta 2012 opravil obsežno raziskavo v Veliki Britaniji in ugotovil, da učinkovito timsko delo lahko reši življenja! 💙
Razvil je metodo s 3 preprostimi vprašanji, ki so lahko v pomoč v prav vsaki panogi in ne le v zdravstvu, da ločimo med 'pravo ekipo' in t.i. 'psevdo ekipo'. Vprašajte se:
1️⃣ Ali imate nekaj jasnih ciljev, ki jih morate doseči kot ekipa?
2️⃣ Ali sodelujete pri doseganju teh skupnih ciljev?
3️⃣ Ali se redno srečujete, da pregledate napredek in ugotavljate, kako ga je mogoče izboljšati?
Ugotovil je, da tisti v pravih oz. resničnih timih (na vsa tri vprašanja so odgovorili z DA) niso imeli samo veliko večje zadovoljstvo pri delu, boljša je bila tudi klinična učinkovitost, zadovoljstvo bolnikov, zdravje in varnostne evidence, manj fluktuacije in odsotnosti osebja ter manjša smrtnost bolnikov. Izračunal je, da če bi se število osebja, ki dela v pravih timih, v povprečni bolnišnici povečalo le za 5 odstotkov, bi lahko to zmanjšalo smrtnost bolnikov za 40 ljudi na leto na bolnišnico.
To pa ni zanemarljiv podatek še posebej, če se vprašamo, koliko je vredno človeško življenje? Tudi tu se ekonomisti, sociologi, filozofi, zdravniki, … precej razhajajo. Zame osebno je človeško življenje neprecenljivo. Investicija v delo z ekipami, timi pa prav tako.
❔Kakšna ekipa ste vi oziroma bi želeli postati?