Timski Coaching

Timski coaching je partnerstvo med coachem in ekipo, timom (klient je ekipa in ne posamezniki, ki sestavljajo ekipo) z namenom, da se poveča njena skupna moč, kapaciteta, in potencial za povezovanje in sodelovanje.

ZAKAJ timski coaching

Timski coaching ustvarja psihološko varno okolje za ekipe, da gradijo zaupanje, razvijajo zdrave delovne odnose, sodelujejo in inovirajo, so ustvarjalne in se dobro počutijo, s čimer omogoča timsko delo - delo, ki ga organizacije, podjetja potrebujejo, da so v teh nepredvidljivih VUCA časih uspešne danes in jutri.

KAJ so koristi timskega coachinga

Timski coaching omogoča, da se člani bolje povežejo in medsebojno sodelujejo, gradi jasnost in usklajenost glede skupnega namena, ciljev, nalog, prioritet, vlog, odgovornosti, strategije, procesov. Prepoznava in sistematično odpravlja ovire za delovanje in uspeh tima.

KAKO se izvaja timski coaching

Timski coaching se izvaja v partnerstvu med ekipo (vodjo in člani tima) in coachem, ter zavedanjem, kaj je naš skupni namen - kaj je tisto, kar lahko ekipa in coach naredimo skupaj, česar ekipa ne more narediti sama in česar coach ne more narediti za ekipo, lahko pa skupaj odkrijemo, kako to narediti.

Ekipe imajo v rokah navigacijo - kam želijo priti, coach pa je voznik, ki jim pomaga pripeljati do tja hitreje in učinkoviteje.

Ekipa mora biti pripravljena, voljna in sposobna, da se odpravi na potovanje, se zavezati nalogam, učenju in spremembi vedenja, in prevzeti odgovornost za rezultate timskega coachinga.

Moje coaching popotovanje

S coachingom sem se prvič srečala pred več kot desetimi leti, ko sem vodila interno akademijo za direktni marketing v mednarodnem podjetju. A ni šlo za ljubezen na prvi pogled, najprej sem se usmerila v mentorstvo, postavila in vrsto let uspešno vodila mentorski program v organizaciji, v okviru katerega smo izobraževali interne mentorje tudi o coaching veščinah. Aha trenutek je prišel, ko sem kot mentor spoznala, kakšno moč ima aktivno poslušanje, postavljanje pravih vprašanj, gradnja odnosa z mentorirancem na temelju zaupanja in vzpostavljanje varnega prostora. Od takrat sem se usposabljala pri številnih mednarodnih organizacijah za usposabljanje coachev in svoje coaching znanje podkrepila tudi z reinoviranjem, moja strast pa je timski coaching. Verjamem v moč ekip, in v njihovo odlično sodelovanje, da so organizacije lahko uspešne danes in v prihodnosti.

Pristop & način dela

Kot timski coach opazujem odnose in zaznavam morebitne nepovezanosti znotraj sistemov, soustvarjam varen prostor, postavljam prava vprašanja ter z uporabo različnih orodij nudim priložnosti, da se ekipa poveže, osredotoči na ključne zadeve, ugotovi soodvisnosti, izboljša sodelovanje & komunikacijo in postane učinkovitejša.
  • PRIPRAVA & ODKRIVANJE - medsebojno spoznavanje, ugotavljanje kompatibilnosti, kemije med coachem in klientom - timom (BREZPLAČNO)
  • SKUPNO POPOTOVANJE - TIMSKI COACHING - obsega 5 korakov: (1) Določanje obsega & sklenitev sodelovanja z diagnostiko, (2) Trening razvoja procesnih veščin, (3) Srečanja s timom & vodjo, (4) Pregled & prenos procesov na tim, in (5) Pregled rezultatov, diagnostika & zaključek (nadaljnji koraki). 

Metoda: PERILL (prof. David Clutterbuck)

Kompleksnih izzivov, ki jih prinaša VUCA svet (VUCA je akronim, ki izhaja iz ameriške vojske in opisuje bojno okolje z besedami volatilnost (ang. Volatility), negotovost (ang. Uncertainty), kompleksnost (complexity) in dvoumnost (ambiguity)), ni mogoče rešiti z enostavnim linearnim pristopom. 

Pri timskem coachingu uporabljam priznan model PERILL profesorja Davida Clutterbucka, ki sloni na 6 elementih: (1) NAMEN in MOTIVACIJA, (2) ZUNANJI PROCESI in SISTEMI, (3) ODNOSI, (4) NOTRANJI PROCESI in SISTEMI, (5) UČENJE in (6) VODENJE, in na kompleksnem, prilagodljivem sistemskem razmišljanju

Profesor David Clutterbuck, avtor modela PERILL, sodi med vodilne avtoritete na področju razvojnega coachinga in mentorstva. Napisal je približno 70 knjig in na stotine člankov o najsodobnejših temah s področja vodenja med katerimi je tudi Coaching the team at work, vodnik o timskem coachingu.

Ekipa ni problem, ki ga je treba analizirati in rešiti, temveč potencial, ki ga je treba razviti. - David Meier

Samostojna delavnica: MOČ TIMOV

Ekipe oz. timi so v današnjem hitrem in nenehno spreminjajočem se poslovnem okolju za uspeh podjetja, organizacije pomembnejši kot kdaj koli prej. Športne ekipe nam nenazadnje dokazujejo, da za uspeh ni dovolj skupina nadarjenih posameznikov, ki si prizadeva za skupni cilj. Potrebna je povezana, motivirana, produktivna ekipa, ki je sposobna prilagajati se novim izzivom, in ki jo „krasi“ timski duh.

  • KAJ je tim, karakteristike timov, ekip in različne oblike timov?
  • KAKŠNE so razlike med timi in skupinami?
  • KAJ naredi ekipo visoko učinkovito in KAKO lahko ekipa poveča svojo zmogljivost?
  • KAKO zgraditi ekipo, ki ustvarja visoko vrednost za vse deležnike?
  • ZAKAJ je za učinkovito delovanje tima pomemben timski dogovor & KAKO ga ustvarimo?

BONUS: Ali moramo biti tim? (vprašalnik) & Matrika „Vrednost ekipe”

Čarovnija je v procesu, v disciplini in delu

Življenje me je naučilo, da ne deluje, če samo opazujemo, razmišljamo, potreben je trening. Če ste pripravljeni investirati v lasten razvoj, razvoj ekipe in/ali podjetja, okrepiti miselnost reinoviranja in rasti, izboljšati veščine in orodja, ki vam bodo pomagala pri premagovanju izzivov danes & jutri, ter pri učinkovitejšemu vodenju ekip, da bi lažje pluli v tem divjem, razburkanem morju, v kaosu in kompleksnosti, sem tukaj, da vam prisluhnem in vas podprem na tem potovanju.

Spoznajmo se

Izpolnite obrazec in se dogovorite za brezplačni posvet: